اصول طراحی باغ ویلا در شمال + بررسی چالش های پیش رو و هزینه

طراحی باغ ویلا در مازندران


محوطه سازی ویلا

امروزه به دلایل بسیار زیادی، افرادی که در شهرهای بزرگ همانند پایتخت و یا کلان شهرهای صنعتی مانند اصفهان، مشهد، تبریز و دیگر شهرها زندگی می کنند، ترجیح می دهند از دود و آلودگی دوری کرده و مدتی را در هوای پاک و در دل طبیعت سپری کنند. از این رو آن ها پایان هفته ها و یا تعطیلات موجود در کشور را فرصت مناسبی برای سفر کوتاه مدت قلمداد می‌کنند و با خودروهای شخصی خود عازم شهر های مورد نظر می شوند.

بسیاری از این افراد ترجیح می دهند ویلایی مناسب در یکی از شهرهای خوش آب و هوا خریداری کرده و مدت زمان بیشتری را در آن سپری کنند. از سوی دیگر برخی از افراد نیز حضور دارند که ترجیح می دهند، دارایی خود را بر طراحی باغ ویلا در مازندران ، سرمایه گذاری کرده و سپس با فروش و یا اجاره آن سود خوبی از این طریق کسب کنند. امروزه در شمال کشور مکان هایی فراتر از یک ویلای ساده تحت عنوان باغ ویلا وجود دارند با خرید آن ها می توانید یک تجربه لذت بخش را سپری کنید.


باغ ویلا با سلیقه شما

همانطور که از نام آن مشخص است ویلایی است که اطراف آن را باغ های بزرگی پوشانده و بیشتر در محیط های جنگلی و کوهستانی این نوع باغ ویلا ها وجود دارد. در باغ ویلا زمانی که شما از منزل مسکونی خارج می شوید، محوطه سبز رنگ بزرگ روبروی شما قرار دارد که با درختان میوه گوناگون پوشانده شده است و یک حس بی نظیری را به شما القا خواهد کرد و همین عامل باعث شده بسیاری از ثروتمندان قید خرید ویلا در هر شکل و شمایلی را بزنند و اقدام به خرید باغ ویلا کنند.

در سالیان گذشته باغ ویلا ها در شهرهای به‌خصوصی ساخته می‌شدند و به طور کل خرید ویلای بزرگ و یا باغ ویلا تنها توسط افرادی صورت می‌گرفت که از دارایی بسیار زیادی برخوردار بودند. به عنوان مثال تجار و بازرگانان این باغ ویلا ها را خریداری کرده و از آن لذت می بردند. اما محبوبیت خرید باغ ویلاها باعث شد تا سازندگان زیادی تمایل به ساخت این نوع بنا ها را داشته باشند.

از این رو میزان ساخت این نوع سازه گسترش پیدا کرد و طراحی و ساخت باغ ویلا در شمال رایج شد و همین عامل باعث شد قیمت آن کاهش پیدا کند. بنابراین امروزه خرید باغ ویلا همانند گذشته کار دشواری به شمار نمیرود اگر بودجه مناسب در اختیار دارید به راحتی قادر خواهید بود در مناطق مختلف شمال این باغ ویلا ها را خریداری کرده و از موهبت آن بهره ببرید.


خرید یا ساخت ویلا

از دیدگاه کارشناسات بارمان طراحان پارس، امروز باغ ویلا های گوناگون بسیار زیادی با طراحی ها و مساحت های گوناگون در شهرهای شمالی ساخته شده‌اند و شما با هر بودجه ای که در اختیار داشته باشید می توانید یکی از آن ها را خریداری کنید. اما بسیاری از افراد ترجیح می دهند خود زمین مناسبی را خریداری کرده و در آن اقدام به ساخت یک باغ ویلا متناسب با سلیقه شخصی کنند.


مزایای ساخت باغ ویلا در شمال

این روش مزایا و معایب مخصوص به خود را دارا می باشد چراکه اگر تجربه کافی در این زمینه نداشته باشید احتمالاً بنای ساخته شده با ذهنیت شما کاملاً متفاوت خواهد بود و بعد از ساخت باغ ویلا متوجه عیب های آن خواهید شد. همچنین باید زمان زیادی را سپری کنید تا مجوزهای لازم را برای ساخت باغ ویلا بگیرید اما طراحی و ساخت باغ ویلا در شمال مزایای مخصوص به خود را نیز دارا می باشد.

یکی از این مزایا، این مورد است که در هزینه های مربوط به ساخت صرفه جویی خواهد شد و بهای تمام شده ساخت باغ ویلا، پایین‌تر از خرید باغ ویلای از پیش ساخته شده است. در سوی مقابل با توجه به طراحی مورد نظر خود که مدرن و یا کلاسیک باشد می توانید نقشه باغ ویلا را طراحی کرده و سپس اقدام به ساخت آن کنید اما همواره توصیه می شود قبل از اقدام به عمل با مشاوران متخصصی که در این زمینه تجربه دارند اقدام مشاوره کنید.

نکاتی که لازم است در طراحی باغ ویلا در مازندران رعایت کنید

در ابتدا لازم است زمینی را خریداری کنید، که از موقعیت جغرافیایی مناسبی برخوردار باشد. اگر اطراف زمین فضای بازی باشد گزینه بسیار مناسبی به شمار می رود. برخی از افراد زمین هایی را خریداری می‌کنند، که محوطه اطراف آن را ساختمان ها پوشانده اند که این اشتباه بزرگی است. از سوی دیگر به طراحی باغ ویلای مورد نظر خود بسیار اهمیت دهید.

با توجه به مساحت ای که در اختیار دارید میتوانید انتخاب کنید که طراحی و دکوراسیون باغ ویلای شما به صورت کلاسیک و یا مدرن باشد. اغلب افرادی که زمین های کم مساحت را خریداری می کنند ترجیح می دهد از سبک مدرن در طراحی ویلای شخصی خود استفاده کند چرا که در این سبک به خلوت بودن خانه و استفاده از وسایل کوچک تاکید شده و این کاملاً بستگی به سلیقه شما دارد و یک الزام نمی باشد.

اگر در این زمینه تجربه لازم را در اختیار ندارید، بهتر است طراحان متخصص را استخدام کنید تا آنها طرح‌های مورد نظر را برای ویلای شخصی شما ترسیم کنند.

اگر به دنبال طراحی داخلی ویلای مدرن در مازندران هستید به این صفحه مراجعه کنید.


طراحی ورودی

ورودی شاید مهم‌ترین قسمت یک خانه به شما برود، زمانی که مهمان تصمیم میگیرد وارد باغ ویلای شما شود، اولین قسمتی که با آن مواجه می شود ورودی باغ ویلا می باشد. اینکه چه طرح و ایده‌ای برای ورودی داشته باشید کاملا بستگی به سلیقه شما دارد و یک انتخاب شخصی به شمار میرود. اما در باغ ویلاهای لوکس با چیدمان برخی از گلها و گیاهان فضای ورودی را به شدت زیبا میکنند و این یک انتخاب مناسب تلقی می شود بنابراین از کنار این ایده به راحتی عبور نکنید. همچنین نورپردازی مناسبی برای قسمت ورودی در نظر بگیرید و همواره از تمیز و مرتب بودن این قسمت اطمینان حاصل کنید.


محوطه سازی ویلا

‏در طراحی باغ ویلا در مازندران، انتخاب گل و درختان اهمیت بسیار زیادی دارد و نحوه چیدمان آن ها به زیبایی باغ کمک شایانی خواهد کرد. برخی از افراد تمایلی به کاشت درخت میوه در باغ مورد نظر خود ندارند. این انتخاب بسیار اشتباهی است، قرار گرفتن درخت هایی که میوه تولید نمی کند مانند کاج باعث خواهد شد تا فضای درونی باغ شما به شکل قبرستان پر از درخت تبدیل شود. از این رو حتما در بخش‌های مختلف درخت ها میوه متفاوتی را قرار دهید تا در فصل مربوطه از مزایای آنها بهره مند شوید.

این درختان زیبایی خاصی به باغ ویلای شما اهدا خواهند کرد. از سوی دیگر چیدمان گل ها نیز اهمیت دارد. برخی افراد از کنار این قسمت به راحتی عبور می کنند. اما اگر دوست دارید روحیه افراد ساکن در خانه در بالاترین شکل ممکن قرار داشته باشد و همینطور مهمانانی که از خانه شما بازدید می کند از زیبایی آن لذت ببرند، بهتر است مکان هایی را برای کاشت گل ها را در نظر بگیرید.

اگر چه این گل ها عمر کمی دارند اما زیبایی آنها هر کسی را به وجد خواهد آورد. اگر باغ ویلای شما فضای کافی را دارا می باشد قسمتی را تحت عنوان باغچه طراحی کنید و در آن میوه هایی همچون هندوانه و یا سبزی های مختلف را به کارید. حتماً گیاهان مختلف را در بخش های گوناگون قرار دهید و این کار باعث تهویه هوا خواهد شد و محیط خانه را سرشار از اکسیژن خواهد کرد.


نگهداری از باغ

یکی از دلایل اصلی که برخی از افراد ترجیح می دهند، از کاشت درخت های میوه خودداری کنند مسائل مربوط به باغبانی است، چراکه محافظت از گل ها و درختان را امری سخت در نظر می‌گیرند. در حالی که باغبانی یکی از لذت بخش ترین کار ها میباشد چراکه شما وقت خود را بر روی اموری می گذارید که از ثمره آن در فصل‌های مختلف سال می‌توانید استفاده کنید و میوه های فراوان به شما خواهد داد. اما اگر به هر دلیلی وقت این کار را ندارید، با پرداخت هزینه جزئی قادر خواهید بود فرد مناسبی را استخدام کرده تا وی در زمانهای مشخص وارد باغ شما شود و به درخت ها و گل و گیاه آن رسیدگی کند.


احداث استخر

یکی از گزینه هایی که به راحتی نباید از کنار آن عبور کنید، احداث استخر می باشد. برخی از افراد علاقه‌ای به شنا کردن ندارند. بنابر این از ساخت استخر در فضای حیاط خود داری می کنند. این اشتباه بزرگی است چراکه داشتن استخر هم باعث خواهد شد جلوه زیبایی به خانه شما بخشیده شود و هم اگر روزی قصد فروش باغ ویلا را داشتید خریداران بیشترین تمایل به خرید باغ ویلای شما با قیمت مناسب را دارند.

پس از ساخت استخر، هرچند کوچک به راحتی عبور نکنید.


آلاچیق

امکان ندارد که قصد ساخت باغ ویلا و طراحی داخلی ویلای مدرن در مازندران داشته باشید، اما به بخش آلاچیق آن توجهی نکرده باشید. با استفاده از آلاچیق قادر خواهید بود در محیط آرام به تماشای فضای دل انگیزی که پیش روی شما قرار دارد، بنشینید و از منظره موجود لذت ببرید، همچنین در فصل های تابستان هوا به شدت گرم خواهد بود و سقف آلاچیق شما را از این گرما در امان نگه میدارد.


دیگر امکانات

با توجه به مساحت که باغ ویلا شما در اختیار دارد، می‌توانید کارهای گوناگون را در آن انجام دهید. به عنوان مثال قرار دادن یک آب نما در جای مناسب بسیار لذت بخش به شمار می‌رود و باعث خواهد شد طراوت بیشتری به محیط اطراف بخشیده شود. همچنین چراغ هایی در بخش های مختلف قرار دهید که از رنگ های متفاوتی برخوردار باشند و در هنگام شب از زیبایی موجود لذت ببرید.

قسمتی را برای باربیکیو در نظر بگیرید تا زمانی که با خانواده و یا دوستان هستید در محیط باغ به کباب زدن بپردازید.

یکی از دغدغه های اصلی هر خانواده ای،کودکان می‌باشند. فضایی را فراهم کنیم تا آنها به راحتی در محوطه باغ به بازی بپردازند. اگر وسیله برقی دارید حتماً آن را ایمن کنید تا خطری سلامت کودکان را تهدید نکند. موارد ذکر شده از جمله نکاتی هستند که شما باید در طراحی باغ ویلا در شمال رعایت کنید.

همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دکوراسیون داخلی ویلا به این صفحه مراجعه کنید.

نظر شما ارزشمند است
تجربه ها و نظراتتان را با ما و کاربران بارمان طراحان پارس در میان بگذارید.

صفر تا صد پروژه معماری و عمرانی خود را به ما بسپارید

خبرگان ما با بیش از 30 سال سابقه به دنبال ارائه بهترین راهکار و معرفی برجسته ترین تیم های اجرایی متناسب با پروژه شما می باشند.